Стажування

Стажування – це період роботи, у якому передбачено використання освітнього компонента. Метою стажування є набуття досвіду з виконання професійних завдань та обов’язків, удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки, набуття додаткових компетенцій (Закон України “Про зайнятість населення”, Ст. 29).

Як стажування може допомогти тобі побудувати кар’єру?

Проходження стажування під час навчання підвищує твої шанси знайти роботу в майбутньому, тому що:

 1. Ти зможеш сформувати більш поінформоване рішення про майбутню професію, адже, працюючи на підприємстві/у компанії, стажисти можуть спробувати декілька різних професій, побачити їх у реальних умовах, оцінити, які кар’єрні перспективи вони матимуть, якщо оберуть цей фах, краще зрозуміти вимоги тієї чи іншої професії.
 2. Ти отримаєш реальні навички роботи на підприємстві/у компанії. Зокрема, стажування надасть тобі можливість отримати навички, яким тебе не навчать у навчальному закладі, але які необхідні для успішного працевлаштування, адже роботодавці сьогодні шукають кандидатів, які:

  • уміють працювати в команді;
  • володіють навичками міжособистісних стосунків і ефективно застосовують їх на практиці
  • уміють вирішувати проблемні ситуації і легко знаходять рішення для непередбачуваних проблем;
  • креативні;
  • уміють адаптуватись і швидко вчаться новому;
  • мають лідерські якості;
  • мають солідний рівень володіння сучасними технологіями і постійно його підвищують;
  • уміють ефективно розпоряджатися власним часом та не потребують постійного нагляду та управління.
  • На жаль, здебільшого цим навичкам не навчають у вишах, де основний акцент зроблено на академічному навантаженні, й єдина можливість їх розвинути – це реальний досвід роботи і готовність до самонавчання.

 3. Процес відбору стажиста зазвичай менш жорсткий, ніж при влаштуванні на роботу з повним робочим днем, тому стажування – це потенційно легший спосіб отримати перший досвід роботи.
 4. Стажування надасть тобі можливість узяти участь у цікавих проектах та попрацювати пліч-о-пліч із професіоналами.
 5. Ти зможеш розширити коло професійних зв’язків, які знадобляться тобі в майбутньому.
 6. При успішному проходженні стажування ти отримаєш рекомендаційний лист, який знадобиться тобі при пошуку наступної роботи.
 7. Іноді після стажування можна отримати пропозицію подальшої роботи в компанії або на підприємстві.
 8. Для роботодавців наявність досвіду стажування у кандидата є доказом його активності та ініціативності у побудові власної кар’єри. Проходження стажування за кордоном має багато додаткових переваг, як-от: можливість удосконалити знання іноземної мови; познайомитись із культурою іншої країни; розширити власний світогляд; подивитися на світ і власну державу з іншого боку; стати більш самостійною і пристосовною людиною; розвинути корисні навички ділової та міжособистісної комунікації; зануритися в ділове життя іноземних підприємств різного спрямування та різноманітних сфер діяльності.

Що треба знати про твої права?

Нова редакція Закону України “Про зайнятість населення”, що набула чинності з 1 січня 2013 року, визначає додаткові гарантії працевлаштування молоді (Ст. 29) і, зокрема, закріплює право студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на проходження стажування у роботодавців на умовах строкового трудового договору до шести місяців, оскільки відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” цей період офіційно реєструється та свідчитиме про набуття певного досвіду роботи (читай повний текст Закону України “Про зайнятість населення” тут: zakon2.rada.gov.ua)

Згідно з положеннями “Порядку укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях” від 16 січня 2013 року (zakon2.rada.gov.ua) необхідними складниками стажування є:

 • Наявність керівника стажування, який разом зі стажистом розробляє індивідуальну програму стажування за здобутою спеціальністю або професією, а також перелік робіт.
 • Умова, при якій тривалість робочого часу під час стажування не повинна перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.
 • Обов’язкове укладання договору про стажування.
 • Надання висновку стажистові після закінчення стажування про результати його діяльності, де зазначено перелік виконаних робіт, вказано оцінку якості їх виконання, а також подано характеристику професійної компетентності, особистих та ділових якостей стажиста.
 • Період стажування, який не повинен перевищувати 6 місяців.

Як знайти стажування?

Починати шукати стажування треба заздалегідь, адже студентів, які шукають таку практику, набагато більше, ніж самих місць, де можна стажуватися (тим паче оплачуваних). Існує декілька способів пошуку стажування (як і з пошуком роботи, радимо не обмежуватися лише одним напрямом пошуку):

 • У твоєму навчальному закладі: дізнайся, чи пропонують якісь програми стажування в твоєму виші. Таку інформацію зазвичай можна знайти у відділі сприяння працевлаштуванню студентів, у деканаті, у відділі міжнародних програм та академічної мобільності (для можливостей стажування за кордоном), а також на інформаційних стендах.
 • В інтернеті: рекомендуємо використовувати при пошукові й англомовні ресурси. Це значно розширить коло твого пошуку та надасть можливість знайти стажування за кордоном.
 • У конкретній компанії: склади список організацій, що працюють у твоїй галузі, та дізнайся про можливості стажування безпосередньо у компаніях, які цікавлять тебе. Радимо спершу перевірити їхній сайт на предмет пропозицій щодо стажувань. Якщо таких не знайдеш, надішли своє резюме та супровідний лист на електронну пошту відділу кадрів або безпосередньо відділу, в якому ти хотів би пройти стажування, та поцікався, чи існує така можливість.
 • На сайті посольства: ознайомся з інформацією та ресурсами на сайті посольства держави, в якій ти хотів би пройти стажування. Зазвичай на цих сайтах подано інформацію про гранти, стипендії, програми обміну та можливості стажування у відповідній країні.
 • Агентства: у великих містах існує багато агентств, що надають платні послуги студентам, допомагаючи у пошуку закордонних стажувань та оформленні документів. Якщо ти вирішиш скористатися послугами такої організації, обов’язково перевір їхню репутацію та переконайся у виправданості таких витрат.
 • Особисті контакти: розпитай однокурсників, викладачів, друзів та знайомих.

Як отримати найбільшу вигоду від стажування?

На жаль, іноді стажування може перетворитись на безоплатне використання робочої сили молоді, яка згодна на все задля отримання першого досвіду роботи. Тому, обираючи програму стажування, необхідно переконатися, що вона має освітній компонент і сприятиме розвитку твоїх професійних навичок та конкурентоспроможності. Наводимо запитання, які допоможуть оцінити, чи підходить тобі та чи інша програма стажування, а також поради щодо того, як отримати максимально корисний досвід під час стажування:

 • Хто буде тобою керувати?
  Основним бенефіціаром стажування є стажист, а не роботодавець, тому твій керівник стажування має завжди знаходити час навчати тебе новому, відповідати на твої запитання, направляти тебе та допомагати. Радимо організувати декілька зустрічей із твоїм керівником протягом періоду стажування, головною метою яких має бути обговорення твого прогресу.
 • Якими будуть твої обов’язки?
  Важливо мати на увазі: незважаючи на те, що ти хоч і будеш наймолодшим фахівцем, який до того ж працює в компанії/на підприємстві лише тимчасово, ти повинен мати за мету удосконалення власних навичок та навчання новому, тож приготування кави та підготовка ксерокопій ні в якому разі не мають входити до кола твоїх постійних обов’язків. Виконання адміністративних завдань зазвичай є компонентом стажування, тому що це надає можливість познайомитись із різними аспектами роботи підприємства, головне – переконатись, що це не єдині твої обов’язки і ти матимеш нагоду працювати на справжніх проектах і виконувати завдання, які входять до кола обов’язків працівників компанії/підприємства. Для того щоб твоє стажування мало максимальний результат, радимо на його початку скласти перелік 3-5 завдань/цілей, яких ти хочеш досягти по закінченні цього досвіду, й обговорити їх зі своїм керівником.
 • Чи матимеш ти змогу отримати різноманітний досвід?

  Стажування має надавати тобі можливість:

  • дізнатись, як працюють різні відділи підприємства, та долучитись до виконання різних завдань;
  • побачити, як реалізується та чи інша професійна діяльність у реальних умовах та оцінити кар’єрні перспективи для кожної з них;
  • зрозуміти, які завдання і види діяльності тобі найбільш до душі й на чому тобі треба зосередитись, щоб досягти успіху в обраній професії.

  Для того щоб урізноманітнити власний досвід, проявляй власну ініціативу:

  • пропонуй нові додаткові завдання, які ти хотів би виконувати;
  • демонструй зацікавленість у роботі своїх колег, звертайся до них за порадами (це можуть бути поради як у суто професійній сфері, так і щодо кар’єри у певній галузі; наприклад, ти можеш запитати, як вони будували власну кар’єру, і навчитися з їхнього досвіду);
  • намагайся познайомитись із якомога більшою кількістю працівників компанії, розширити коло своїх професійних зв’язків;
  • завжди намагайся отримувати від колег зворотний зв'язок, щоб оцінити, яких знань тобі не вистачає, що ти міг би виконати краще, над чим варто попрацювати, і займайся самоосвітою.

Читай також