Молодіжне підприємництво

Власна справа – кар’єрний шлях?

Сучасний ринок праці стає дедалі складнішим, кандидатів із вищою освітою все більше, конкуренція за робочі місця все напруженіша, а рівень безробіття вищий. У таких умовах власний бізнес може стати оптимальним вирішенням проблеми працевлаштування як для тебе, так і для інших, адже, відкриваючи власний бізнес, ти створюєш робочі місця.

Бізнес відіграє дуже важливу роль у суспільстві, створюючи можливості для розвитку економіки і зайнятості. Тому започаткування власної справи – це не лише спосіб отримання прибутку для підприємця, але і можливість зробити вагомий внесок для життя та розвитку громади, надаючи необхідні послуги або товари та створюючи зайнятість для населення. Це також можливість саморозвитку та використання твого ентузіазму, амбіцій, енергії, знань і креативності на користь економічного розвитку країни.

Підприємництво – чи це для тебе?

Підприємець – людина, що організовує, керує, приймає на себе ризики та несе відповідальність за господарську діяльність (приватне виробництво, торгівлю, посередництво, надання послуг) із метою досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку.

Для того щоб бути успішним підприємцем, необхідно мати певні якості, навички, знання та підприємницький хист.

Серед якостей та навичок успішного підприємця можна виокремити:

Успіх – це здатність іти від однієї невдачі до іншої без втрати ентузіазму.

Вінстон Черчилль

 • Лідерство та відповідальність
 • Інновативність та творчість
 • Цілеспрямованість та мотивація
 • Здатність ризикувати
 • Здатність приймати рішення та вирішувати проблеми
 • Уміння спілкуватися та працювати в колективі

Прочитавши цей список, ти можеш вирішити, що не маєш і половини з них. І все ж це зовсім не означає, що ти одного дня не станеш підприємцем. Вищенаведені навички та здібності можна і необхідно в собі розвивати, адже ці підприємницькі якості знадобляться не лише для розвитку бізнесу, а й для особистого управління капіталом, у розвитку кар’єри та при реалізації громадських ініціатив.

Створення бізнесу: Як знайти бізнес-ідею?

Бізнес-ідея – це чіткий та короткий опис потенційного бізнесу. Варто проаналізувати, на які товари чи послуги є і буде попит. Це можна зробити, відповівши на такі запитання: Які потреби клієнтів буде задовольняти твій бізнес? Які товари чи послуги продавати? Кому ти їх будеш продавати і як?

Вдала бізнес-ідея враховуватиме такі критерії:

 • існування попиту на товар/послугу зараз і в майбутньому;
 • ціна на товар/послугу, що буде привабливою для клієнтів і принесе достатньо прибутку підприємцеві;
 • наявність необхідних для реалізації товарів/послуг знань та вмінь у підприємця;
 • наявність необхідних ресурсів;
 • мотивація для того, щоб займатися виготовленням товарів/наданням послуг, визначених у бізнес-плані.

Склади список усіх ідей, що здаються тобі цікавими та які реально реалізувати. Пам’ятай: жодна бізнес-ідея не може бути втілена в життя без прийняття підприємцем на себе певного ризику. Саме у тому, щоб ризикувати виважено та обмірковано, і є суть ведення бізнесу.

Наступні кроки

Вибір бізнес-ідеї – перший етап започаткування власної справи. Основними наступними кроками є:

 • Розробка бізнес-плану та бізнес-моделі
 • Знайомство з нормативно-законодавчим регулюванням підприємницької діяльності
 • Пошук фінансування проекту
 • Вибір організаційно-правової форми діяльності
 • Реєстрація підприємства
 • Відбір команди
 • Управління та розвиток бізнесу
 • Маркетинг

Відважитися започаткувати власну справу – непросто. Треба спрогнозувати ситуацію, зробити фінансові розрахунки, передбачити ймовірні ризики й врахувати труднощі, які доведеться щоденно долати.

Якщо ідея стати підприємцем приваблює тебе, радимо почати працювати над розвитком підприємницьких навичок та знань про основи ведення власної справи уже зараз. Як це можна зробити?

 • Звернись до центру зайнятості. Працівники центру можуть проконсультувати тебе з питань започаткування власної справи і записати на тренінг з основ підприємництва, де ти можеш навчитися писати бізнес-план, здійснювати розрахунки, дізнаєшся про можливі інструменти фінансування малого бізнесу та ін. Ті, хто вирішив відкрити власну справу, можуть отримати одноразову виплату допомоги з безробіття як стартовий капітал.
 • Дізнайся про семінари для підприємців-початківців у твоєму місті. Окрім центрів зайнятості, такі тренінги також часто організовують громадські та благодійні організації, представники місцевого бізнесу.
 • Долучись до громадянських ініціатив або започаткуй власну. Робота у соціальному проекті в твоїй громаді надасть тобі можливість розвинути важливі лідерські навички, ініціативність, отримати досвід управління проектом та роботи в команді, налагодити корисні зв’язки та краще зрозуміти проблеми й потреби громади, де ти потенційно хотів би розпочати бізнес.

Корисні посилання

Мета проекту – створення, підтримка та розвиток культури підприємництва в Україні. На сайті розміщено новини, поради, анонси тренінгів та подій для підприємців і тих, хто бажає створити власний бізнес.

Бізнес-інкубатори

Якщо у тебе є бізнес-ідея, але немає знань, контактів та фінансів щодо її реалізації, на допомогу тобі може прийти бізнес-інкубатор. Бізнес-інкубатор – це структура, що надає допомогу новим компаніям на етапі їхньої організації та становлення. Основна мета – надихати людей на започаткування власної справи, створювати умови, що сприяють розвитку нових компаній і підприємництва, підтримувати їх у розробленні новаторських продуктів, надавати їм приміщення, фінансування тощо. Нижче наведено посилання на декілька українських інкубаторів, що працюють у сфері ІТ.

Соціальне підприємництво

Соціальне підприємництво – підприємницька діяльність, спрямована на інновативну, суттєву та позитивну зміну в суспільстві. Тобто порівняно з комерційним підприємництвом, метою якого є отримання прибутку, соціальне підприємництво спрямоване насамперед на надання користі суспільству, а прибутки від нього йдуть переважно на саморозвиток, громадські справи та вирішення соціальних проблем.

Соціальне підприємство має кілька спільних ознак і з комерційним підприємством, і з громадською організацією. Як і комерційне підприємство, такий бізнес приносить прибуток. Як і громадська організація, він спрямований на вирішення суспільних проблем, але на відміну від неї має власні доходи. Громадська організація може створити соціальне підприємництво з метою отримання прибутку для фінансування неприбуткових проектів, що спрямовані на вирішення певних соціальних проблем.

Сьогодні соціальні підприємства динамічно розвиваються по всьому світу. Це відбувається через переусвідомлення ролі бізнесу в сучасному суспільстві та розуміння його великого потенціалу у вирішенні суспільних проблем. Почали з’являтись соціальні підприємства і в Україні, хоча тут це ще досить нове явище.

Як соціальний бізнес може допомогти вирішити актуальні суспільні питання твоєї громади? Наприклад, однією із вразливих верств населення є колишні в’язні, яким часто буває дуже важко влаштуватись на роботу із судимістю. Якщо відкрити їдальню, де вони будуть основним персоналом, це приноситиме прибуток підприємству, вирішуючи також одну із гострих соціальних проблем – надання другого шансу колишнім в’язням на суспільну інтеграцію, отримання прибутку чесним шляхом та можливість почати нове життя.

Переваги започаткування соціального підприємства

 • Кращий імідж: підприємство, діяльність якого спрямована на створення суспільного багатства, завжди вигідно вирізнятиметься серед конкурентів.
 • Більша кількість клієнтів: людям подобаються підприємства, що працюють на користь суспільству. Користуючись послугою або купуючи продукцію, реалізовану таким бізнесом, клієнти знають, що таким чином вони також роблять свій внесок у вирішення суспільних проблем, тож нададуть перевагу саме соціальному підприємству серед конкурентів.
 • Легше знайти команду: люди більш охоче будуть долучатися до справи, що має на меті покращення життя громади.
 • Відчуття, що ти є ініціатором та частиною важливих позитивних змін.

Соціальне підприємництво – інноваційна та прогресивна форма ведення бізнесу, підприємництво майбутнього. Якщо ти відчуваєш у собі підприємницький потенціал та хотів би спробувати себе у якості підприємця, радимо розглянути варіант створення соціального бізнесу. Такий досвід стане для тебе не тільки можливістю працевлаштування та саморозвитку, але й шансом внести вагомий внесок у вирішення нагальних проблем твоєї громади, створити сталу модель ведення бізнесу та стати прикладом лідерства й інноваційності для інших.

Корисні посилання

Ресурс надає платформу для колективного фінансування проектів – спільнокошт. Тут ти зможеш зібрати стартовий капітал для соціального бізнесу, гроші на розробку винаходу, зйомку фільму, організацію фестивалів та вистав, екологічні та громадські акції, а також підтримати коштами кращі соціальні проекти інших.

На сайті розміщено багато корисної інформації для тих, хто бажає стати соціальним підприємцем, новини соціального підприємництва в Україні й світі, тренінги, події та заходи, історії успіху українських соціальних підприємств.

Читай також