Як скласти резюме

Резюме – це ретельно складена презентація, що стисло і чітко демонструє твій досвід, освіту, вміння, навички та попередні досягнення, що можуть бути ефективно застосовані на посаді, на яку ти претендуєш.

Перед тим, як почати писати резюме, приділи час самооцінці та обміркуй, які саме навички, компетенції, а також актуальний досвід ти маєш, і як краще їх представити.

Розглянемо основні елементи резюме:

 • Контактні данні: ПІБ, адреса, номер телефону та адреса електронної пошти. Варто звернути увагу на те, що адреса електронної пошти повинна мати діловий формат, наприклад, natalya.naumenko@gmail.com, а не natasha_92@gmail.com. У заголовку документу напиши своє прізвище, ім’я та по батькові (не радимо починати зі слова “Резюме”).
 • Короткий профайл та професійна мета: коротко опиши себе, свій фах, сферу, в якій ти прагнеш працювати, та на якій посаді. Завжди коригуй свою професійну мету залежно від роботи, на яку ти претендуєш, шляхом співвідношення вимог до кандидата і твоїх знань та навичок.
 • Освіта: зазнач свою кваліфікацію, навчальний заклад, який видав диплом, роки навчання. Молодим шукачам без попереднього досвіду роботи (або з невеликим досвідом) варто детальніше описати свої академічні досягнення, що мають відношення до вакансії: прослухані курси, тему дипломного дослідження, участь у наукових конференціях та семінарах, програмах академічного обміну тощо (читай детальніше тут: “Що можна написати в резюме, особливо, якщо у тебе немає попереднього досвіду роботи?”).
 • Досвід роботи: вкажи назву посади, організації, місце роботи, строк роботи, обов’язки та основні досягнення. В цьому розділі ти також можеш описати свій досвід стажування та волонтерства. Коротко опиши основні навички, яких ти набув на цій посаді/посадах, якщо вони актуальні для вакансії.
 • Додаткова інформація: володіння іноземними мовами, рівень роботи з комп’ютером, участь у студентських спілках, спортивних заходах, нагороди і досягнення, наявність прав водія, коротка інформація про твої хобі та інтереси.
 • Рекомендації: зазнач “Рекомендації буде надано за вимогою”, але не наводь імена та контактні дані тих, хто надає тобі рекомендації (цю інформацію краще надати лише тоді, коли це буде потрібно).

Що написати в резюме, якщо у тебе немає попереднього досвіду роботи?

 • Участь у студентських спілках, наукових товариствах, спортивній секції, оркестрі тощо свідчить про досвід громадської та соціальної роботи, вміння працювати в команді, ініціативність. Наприклад, запис про участь в організації заходів у твоєму резюме демонструє наявність організаторських та лідерських якостей. Обов’язково зазнач у своєму резюме, в яких заходах та ініціативах ти брав участь, та проілюструй на конкретних прикладах, які навички розвинув.
 • Академічні досягнення допоможуть тобі зарекомендувати себе як людину, що має великий потенціал та важливі здобутки. Якщо ти маєш диплом із відзнакою, обов’язково зазнач це в резюме. Також варто вказати навчальні та дослідницькі проекти, конференції та семінари, в яких ти брав участь. До того ж ти можеш виокремити певні предмети, які прослухав в навчальному закладі, якщо отримані знання та компетенції відповідають вимогам вакансії. Залежно від вакансії, для якої ти складаєш резюме, може також бути доцільним вказати тему твоєї дипломної роботи.
 • Досвід навчання за кордоном вигідно виокремить твоє резюме з-поміж інших кандидатів в умовах сучасного глобалізованого ринку праці. Обов’язково треба зазначити, які компетенції ти розвинув завдяки цій можливості. Так, серед навичок, набутих або вдосконалених у результаті такого досвіду, можна вказати володіння іноземною мовою, міжкультурну обізнаність та вміння ефективно співпрацювати з людьми з різних країн, гнучкість та адаптивність, глобальний світогляд, розвинені навички спілкування та цілеспрямованість.
 • Стажування свідчить про твою активність та ініціативність у побудові власної кар’єри. Опиши досвід стажування в резюме так само, як ти описав би досвід роботи: вкажи свої обов’язки, суть роботи, конкретні приклади успішного виконання завдань та досягнень, участі в проектах, також варто описати навички, які ти удосконалив або розвинув внаслідок цього досвіду. Наявність досвіду стажування за кордоном свідчить про вміння адаптуватися, розвинені навички спілкування, міжкультурну обізнаність та цілеспрямованість.
 • Волонтерство, такою ж мірою, як і досвід стажування, допоможе тобі зарекомендувати себе як людину, що активно будує власну кар’єру. Варто описати проект, в якому ти був задіяним, коло твоїх обов’язків і навички, розвинені в результаті цього досвіду. Якщо можливо, зазнач також досягнення проекту і твій конкретний внесок.
 • Літні школи, онлайн-курси також варто додати в твоє резюме, якщо знання та навички, розвинені внаслідок участі в цих програмах, відповідають вимогам вакансії.

Що варто мати на увазі, складаючи резюме?

 • Резюме має бути стислим (не більше двох сторінок формату А4), структурованим та легким для сприйняття. Здебільшого на перегляд резюме витрачається не більше однієї хвилини, тому дуже важливо одразу ж привернути увагу роботодавця.
 • Форматування дуже важливе: рекомендований розмір кегля від 12 до 14 пунктів; уникай надмірного різноманіття шрифтів та стилів (курсиву, підкреслення). Резюме має бути читабельним та виглядати професійно.
 • Дуже уважно перевір документ – граматичні та орфографічні помилки неприпустимі.
 • Резюме має бути максимально адаптованим до вимог конкретної вакансії. Розсилаючи резюме щодо різних вакансій, завжди корегуй його зміст, щоб воно повністю відповідало вимогам вакансії.
 • Наявність ключових слів, тобто термінів, що вживаються в конкретно взятій галузі або професії, є дуже важливим в твоєму резюме та супровідному листі. Чому обов’язково треба переконатися, що ключові слова, використані в описі вакансії, вжито у твоєму резюме? Тому що для полегшення відбору цікавих для роботодавця кандидатів з-поміж великої кількості заявок фахівці з добору персоналу можуть використовувати спеціальні комп’ютерні програми, які сканують базу даних із резюме кандидатів, відбираючи лише тих, у резюме та супровідному листі котрих вжито ключові слова, задані при пошуку. Тож завжди важливо уважно проаналізувати вимоги до конкретної вакансії, виокремити слова та фрази, що є ключовими для цієї позиції, й використати їх у твоєму резюме.
 • Уникай загальних фраз та кліше. Якщо можливо, намагайся давати кількісну оцінку своїм досягненням і завжди наводити конкретні приклади. Наприклад, замість того, щоб просто написати в резюме “маю досвід роботи в команді”, проілюструй, як ти виявив цю якість: “маю досвід роботи в команді, набутий за роки участі в раді студентів, де займався організацією дозвілля студентів, співпрацюючи з командою з 15 студентів із різних курсів та факультетів”.
 • Описуючи свої попередні досягнення та обов’язки, намагайся використовувати більше дієслів, це зробить твоє резюме динамічнішим. Деякі корисні дієслова для резюме: забезпечив, досягнув, аналізував, взаємодіяв, представляв, розробляв, консультував, рекомендував, ініціював, планував, реалізував, сприяв, розвивав, покращив, домовився, організував.

Склавши своє резюме, ти маєш також написати супровідний (інша назва – мотиваційний) лист, який надішлеш потенційному роботодавцю разом із резюме. В цьому листі ти повинен пояснити, як твої навички, досвід та кваліфікації стосуються вакансії. Як і резюме, твій лист має бути конкретним, гарно структурованим та стислим. Він має зацікавити роботодавця та переконати його запросити тебе на співбесіду. Наводимо декілька порад щодо написання супровідного листа:

 • Укажи своє повне ім’я, адресу та номер телефону.
 • Адресуй свій лист конкретній людині (якщо ти знаєш, хто є ключовою контактною особою).
 • Зазнач, на яку посаду ти претендуєш та як ти дізнався про цю вакансію.
 • Відобрази у листі знання і розуміння цілей та завдань компанії, а також вимог до посади, яка тебе цікавить. Поясни, чому ти хочеш працювати саме з ними і як твої навички, досвід та кваліфікації відповідають вимогам вакансії.
 • Укажи на свої сильні сторони, що мають відношення до вимог вакансії, та продемонструй їх конкретними прикладами.
 • Покажи свою зацікавленість саме у цій галузі та організації – це засвідчить роботодавцю серйозність твоїх намірів щодо розвитку кар’єри в цій сфері.
 • За обсягом твій лист не має перевищувати одну сторінку А4.
 • Уважно перевір складений лист на наявність помилок.
 • Якщо ти надсилаєш листа електронною поштою, у його темі вкажи посаду, на яку претендуєш.

Читай також