Що потрібно дізнатися перед вступом?

Види навчальних закладів

Закінчивши школу та отримавши диплом про повну загальну середню освіту, ти можеш продовжити освіту в вищому навчальному закладі, отримати професійно-технічну освіту або почати працювати. Якщо ти вирішиш продовжити навчання, то маєш вибір отримати такі кваліфікаційні рівні професійної підготовки:

 • кваліфікований робітник (професійно-технічна освіта, тривалість підготовки складає 3 роки на основі базової середньої освіти та 1-1,5 роки на основі повної середньої освіти);
 • молодший спеціаліст (перший рівень вищої освіти, тривалість підготовки 4 роки);
 • бакалавр (базова вища освіта, тривалість підготовки 4 роки);
 • спеціаліст (повна вища освіта, тривалість підготовки на основі кваліфікації бакалавра 1-1,5 роки);
 • магістр (повна вища освіта, тривалість підготовки на основі кваліфікації бакалавра або спеціаліста 1-2 роки).

Професійно-технічна освіта здійснюється на основі базової загальної середньої освіти з наданням можливості отримати повну загальну середню освіту. Здобувають професійно-технічну освіту в професійно-технічних училищах, професійно-художніх училищах, училищах-агрофірмах, училищах-заводах, вищих професійних училищах, навчально-виробничих центрах, центрах підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, інших типах закладів, що надають робітничу професію. Навчання в цих закладах орієнтоване на здобуття практичних знань і навичок та передбачає навчання на виробництві.

Вищі навчальні заклади готують фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліст, бакалавр і магістр. За типами українські вищі навчальні заклади поділено на університети, академії, інститути, консерваторії (музичні академії), коледжі й технікуми (училища). За формою власності – на заклади державної, комунальної та приватної форм власності, які рівноправні між собою та забезпечують ідентичну якість освіти. За рівнем спроможності вищого навчального закладу здійснювати освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти та кваліфікації, існують такі виші:

 • першого рівня акредитації – здійснюють підготовку фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста;
 • другого рівня акредитації – здійснюють підготовку фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст та бакалавр;
 • третього рівня акредитації – здійснюють підготовку фахівців за напрямами освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, спеціаліста, а також за окремими спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня магістра;
 • четвертого рівня акредитації – готують фахівців за напрямами освітньо- кваліфікаційного рівня бакалавра, спеціаліста та магістра.

Детальніше про систему вищої освіти в Україні ти можеш дізнатись тут: enic.in.ua.

Обираючи навчальний заклад, радимо врахувати, які умови академічного та студентського життя може запропонувати виш.

Академічне життя у виші: про що корисно дізнатись?

 • Перевір наявність у вищого навчального закладу ліцензії на освітню діяльність та переконайся, що він здійснює підготовку фахівців за спеціальністю, яка тебе цікавить, освітньо-кваліфікаційного рівня, який ти хочеш здобути, – тобто дізнайся про рівень акредитації вишу.
 • Уважно ознайомся з інформацією на сайті вищого навчального закладу та відвідай його у День відкритих дверей.
 • Зверни увагу на репутацію обраного факультету, а не лише університету чи інституту.
 • Дізнайся, чи допомагає виш у працевлаштуванні випускників, чи надає консультації з питань планування кар’єри та пошуку роботи, чи організовує ярмарки вакансій та презентації підприємств і організацій, чи допомагає у стажуванні.
 • Обов’язково варто звернути увагу на освітні та наукові зв’язки вишу з іншими вищими навчальними закладами, програмами обміну, академічної мобільності та стажувань, у яких можуть брати участь студенти вишу. Дізнайся, чи нада навчальний заклад підтримку студентам, які хочуть отримати досвід навчання або проходження практики за кордоном, чи є можливості участі у міжнародних семінарах та конференціях.
 • Репутація викладачів, якість викладання та організація наукової діяльності – фактори, які неодмінно треба взяти до уваги.
 • Варто також звернути увагу на перспективи випускників вишу/факультету, де ти хочеш навчатись, на ринку праці, дізнатись, чи користуються вони великим попитом у роботодавців.

Студентське життя: на що варто звернути увагу?

 • Дізнайся, чи надає виш можливості для розвитку твоїх талантів та хобі. Як організоване дозвілля студентів? Чи є умови для розвитку творчих обдарувань та реалізації творчого потенціалу? Чи існує можливість відвідувати спортивні секції, чи організовуються студентські спортивні змагання, чи є для цього належна інфраструктура?
 • Гуртожиток: чи є можливість поселення і які умови проживання в ньому?
 • Поспілкуйся зі студентами, які там навчаються. Ти зможеш отримати велику кількість корисної інформації про навчальний заклад, його культуру, викладацький склад, навчальну програму і навіть про якість їжі в їдальні.
 • Оціни фінансові чинники: освіта має бути тобі по кишені. Сплануй бюджет, який необхідно мати для того, щоб навчатись у вищому навчальному закладі, який тебе цікавить, беручи до уваги твої конкретні обставини (де ти будеш жити під час навчання і скільки це коштуватиме; бюджетна чи контрактна форма навчання; місце розташування навчального закладу тощо).

Читай також